Guzki Heberdena i guzki Boucharda

Posted on December 22, 2010

Bardzo często obserwowanym miejscem powstawania zwyrodnień są także stawy międzypaliczkowe palców dłoni. Ten rodzaj schorzenia ma istotne podłoże genetyczne. Nazwa jednostki chorobowej pochodzi od nazwisk lekarzy, którzy opisali guzki powstające w jej przebiegu. Są to twory złożone z tkanki chrzęstnej i kostnej.

Mianem guzków Heberdena określamy zmiany chorobowe w stawach bliższych paznokciom a jako guzki Boucharda określamy te położone dalej od nich. Choroba bardzo szybko prowadzi do powstawania widocznych zniekształceń stawów, które są bolesne i prowadzą do znacznego upośledzenia funkcji dłoni.

Więcej o tej dolegliwości przeczytasz tutaj: http://zadbajostawy.pl/artykuly/guzki-heberdena-i-bucharda.html

» Filed Under Choroba zwyrodnieniowa stawów, Choroby stawów

Comments

5 Responses to “Guzki Heberdena i guzki Boucharda”

 1. Monika on January 28th, 2011 10:23 am

  Mam pewien problem poniewaz od pewnego czasu zrobil mi sie taki jakby guzek,takie zgrubienie na palcu. Na poczatku ono swedzialo i bolalo tak na zmiane. Teraz swiad ustal ale bol sie pojawia np.gdy przycisne ten “guzek” lub sie uderze. Patrzylam na internet szukajac co to moze byc i podejrzewam ze Guzek Boucharda. Czym to sie leczy? Sa jakies specjalne masci?? Bardzo prosez o pomoc. Pozdrawiam

 2. Emila on January 29th, 2012 12:23 am

  MAM TEN SAM PROBLEM POMOCYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

 3. roso on October 27th, 2012 5:41 am

  Mi już dawno na 4 palcu u prawej ręki (ale nie centralnie na grzbiecie zgięcia palca dalszego i środkowego, tylko trochę z boku) zrobił się taki guzek. Mam go już kilka lat. Nigdy mnie nie bolał. Po prostu był. Przeszkadza trochę estetycznie, kiedy patrze się na ten palec, ale da się żyć. I dodam, że mam dopiero 15 lat (dopiero, bo najczęściej guzki występują u starszych osób).

 4. Grażyna on November 6th, 2012 9:18 am

  mam ten sam problem: na prawie wszystkich palcach rąk pojawiły się wydatne guzki. Latam po reumatologach, prześwietam łapy i widzę,że tak na prawdę,mimo wielu rad,maści i zażywania przypisanych tabletek Movis,skutek jest mierny,zerowy. Może dojdą jeszcze masaże /jak się doczekam i dopcham w klejce/, może jakaś rehabilitacja, jeżeli ją otrzymam. Zdaje się,że medycyna na ten temat jest jeszcze w powijakach więc nie liczmy na zbyt wiele.

 5. Xawery on March 8th, 2013 3:50 pm

  Guzki najczęściej maja podłoże genetyczne i jak dotąd nie wynaleziono metody cofnięcie procesu zwyrodnieniowego. Zastrzyki blokujące bardziej skutkują w spowalnianiu narastania guzków Heberdena niż guzków Bucharda. Metodą łagodzenia dolegliwości jest stosowanie maści propolisowej. W moim przypadku ( zaatakowane stawy małych palców obu dłoni – proces trwa już 20 lat))pomaga. Nie zatrzymuje wykrzywiania palców, ale znacznie łagodzi ból.

Leave a Reply
 • Witaj na stronie!


  Cześć! Zapraszam Cię do zapoznania się z stroną internetową na temat stawów redagowaną przezemnie. Jeśli chcesz, skontaktuj się ze mną.
  Asia