Rozpoznanie gośćca – RZS

Posted on December 22, 2010

Gościec czyli reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła rozwijająca się zazwyczaj powoli. Fakt ten powoduje, że również objawy nasilają się powoli i ludzie bardzo często w pewnym sensie przyzwyczajają się do jego objawów i całkowicie je lekceważą do momentu kiedy nie zaczyna dochodzić do bardzo poważnych powikłań. Do lekarza należy udać się koniecznie jeśli temperatura naszego ciała utrzymuje się na poziomie powyżej 38 stopni Celsjusza albo dolegliwości bólowe samych stawów i otaczających je tkanek miękkich trwają ponad 6 tygodni.

Wskazaniem do wizyty są także przewlekłe bóle mięśni i długo utrzymujące się złe samopoczucie. Konieczność udania się do lekarza powstaje także przy ostrych objawach, które nawet jeśli nie są powiązane z gośćcem mogą być spowodowane bardzo groźnymi schorzeniami. Mowa tu o silnych objawach zapalenia jednego stawu, które mogą mieć różne przyczyny, silnych stanach bólowych mogących wskazywać na uraz a także przy objawach ogólnosystemowych takich jak żółtaczka czy zmiany skórne. Stawami najczęściej atakowanymi jako pierwsze w RZS są stawy nadgarstków, palców i stóp, które występują symetrycznie w jednej i drugiej kończynie.

Lekarz pierwszego kontaktu wyśle nas do specjalisty ortopedy – reumatologa jeśli będzie podejrzewał gościec. Ten typ specjalisty zajmuje się właśnie rozpoznawaniem i leczeniem zmian zapalnych narządów ruchu. Ważną informacją dla lekarza będzie rodzaj bólu. Dla gośćca charakterystyczne są dolegliwości zlokalizowane w konkretnym miejscu nasilające się w czasie ruchu a słabnące w czasie odpoczynku. Ból niezlokalizowany może być oznaką uszkodzenia kości. Reumatolog wykluczy najpierw inne możliwe schorzenia i postawi diagnozę.

Żeby być pewnym co do rozpoznania lekarz zleci następujące badania:

 • OB,
 • morfologię z rozmazem,
 • badanie ogólne moczu,
 • odczyn Waaler-Rose i lateksowy,
 • próby wątrobowe (transaminazy, fosfataza zasadowa),
 • rentgen klatki piersiowej,
 • rentgeny stawów,
 • badanie ultrasonograficzne stawów (np. kolanowych).

Lista badań jest tak długa ponieważ gościec to choroba przebiegająca bardzo różnie. Większość z testów dając wynik pozytywny informuje o możliwości występowania wielu chorób, które należy potem wykluczać. Odczyn Waaler-Rose i lateksowy jest badaniem najbardziej precyzyjnym jednak w 25% przypadków, nawet zaawansowanych, daje on wynik negatywny. Badania rentgenowskie i USG dają niemal 100% pewność ale ich skuteczność ogranicza się tylko do sytuacji kiedy powikłania chorobowe doprowadziły już do poważnych zmian w kościach, a to już dalsze etapy choroby.

» Filed Under Choroby reumatyczne, Choroby stawów, Reumatoidalne zapalenie stawów

Comments

One Response to “Rozpoznanie gośćca – RZS”

 1. herr frau on February 2nd, 2011 11:48 pm

  O w morwe, strasznie to wygląda… Jak i czy można w ogóle to leczyć? Czy to poprostu stadium wynikające z zaniedbania na zdjęciach widać?

Leave a Reply
 • Witaj na stronie!


  Cześć! Zapraszam Cię do zapoznania się z stroną internetową na temat stawów redagowaną przezemnie. Jeśli chcesz, skontaktuj się ze mną.
  Asia